Asset Publisher Asset Publisher

XV Grzbobranie TPL 2023

W sobotę 7 października br. ruszyliśmy w poszukiwaniu grzybów do lasu.

Tegorocznymi organizatorami akcji były Nadleśnictwa Borne Sulinowo oraz Czarnobór, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie, Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Szczecinku, Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, Szkoła Podstawowa w Jeleniu, Stowarzyszenie Przyrodników „Ostoja Pomorska” w Złocieńcu,  Stowarzyszenie „ATUT” w Szczecinku.

Celem Grzybobrania było:

  • popularyzowanie idei ochrony przyrody i środowiska w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych,
  • integracja wielopokoleniowa uczestników Grzybobrania poprzez zabawę, edukację i wymianę doświadczeń,
  • promowanie wiedzy w zakresie zbioru płodów runa leśnego, umiejętności poruszania się po terenach leśnych oraz zasad zachowania się w lesie.

Spotkaliśmy się na miejscu biwakowania nad Jeziorem Pile w Leśnictwie Liszkowo w Nadleśnictwie Borne Sulinowo gdzie odbyło się „XV Grzybobrania TPL 2023”.

Uczestnicy akcji wysłuchali instruktażu dotyczącego rozpoznawania oraz sposobu zbioru grzybów przeprowadzonego przez grzyboznawców panią Teresę Przekwas i pana Wiesława Kulika Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku. Grzybiarze otrzymali mapki z zaznaczonym obszarem grzybobrania i udali się na półtoragodzinny zbiór grzybów do lasu.

Wzorem lat ubiegłych Grzybobranie odbyło się w formie konkursu, który oceniany był w dwóch kategoriach:

  • kategoria I – „ZESPÓŁ” czyli pensjonariusz DPS lub podopieczny Stowarzyszenia ATUT wraz z dwojgiem uczniów,
  • kategoria II – „INDYWIDUALNI ZBIERACZE”.

Po upływie wyznaczonego czasu Komisja Konkursowa zważyła przyniesione grzyby z dokładnością do 1 grama i przeliczyły na punkty. Ocenie podlegały następujące grzyby jadalne: borowik szlachetny, podgrzybek brunatny, podgrzybek zajączek, koźlarz czerwony, koźlarz babka, pieprznik jadalny, czubajka kania, mleczaj rydz, gąska zielonka, maślak zwyczajny.

Łącznie udało się zebrać prawie 4 kg grzybów podlegających ocenie. W lesie rosły także inne niż wymienione w regulaminie grzyby jadalne, które zbieracze zabrali do domów.

Po powrocie na miejsce zbiórki na wszystkich uczestników czekał ciepły posiłek. Następnie przeprowadzono konkursy sprawnościowe tj.: strzał z łuku, strzał z wiatrówki oraz rzut kasztanem i spadający orzech. Grzybiarze mogli rywalizować również wiedzą przyrodniczą w konkursie „Jeden z dziesięciu”.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom poszczególnych konkursów.

Przyznano również nagrody specjalne – dla najmłodszego grzybiarza, dla twórcy tegorocznego logotypu Grzybobrania oraz wykonawcy pięknych drewnianych statuetek grzybów. W tegorocznym grzybobraniu wzięło udział ok. 100 osób.

Akcję zakończyło uroczyste wręczenie nagród oraz podsumowanie wygłoszone przez przedstawicieli organizatorów.