Asset Publisher Asset Publisher

Podsumowanie "Grzybobrania 2015"

W sobotę 3 października br. pogoda i urodzaj grzybów dopisały uczestnikom akcji „Grzybobranie 2015”

Była to już VII edycja „Grzybobrania", którego organizatorami są Nadleśnictwo Czarnobór, Nadleśnictwo Borne Sulinowo, Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Szczecinku, Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, Zespół Szkół w Bornem Sulinowie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie, Stowarzyszenie Przyrodników „Ostoja Pomorska" w Złocieńcu, Stowarzyszenie „Wyprzedzić czas" w Bornem Sulinowie i Stowarzyszenie „ATUT" w Szczecinku.

 

Akcja współfinansowana była ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Celem Grzybobrania było:

  1.  popularyzowanie idei ochrony przyrody i środowiska w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych,
  2.  integracja wielopokoleniowa uczestników Grzybobrania poprzez zabawę, edukację i wymianę doświadczeń,
  3.  promowanie wiedzy w zakresie zbioru płodów runa leśnego, umiejętności poruszania się po terenach leśnych oraz zasad zachowania się w lesie.

Wzorem lat ubiegłych „Grzybobranie" odbyło się w formie konkursu, który oceniany był w dwóch kategoriach:

- kategoria I – „ZESPÓŁ":

  • pensjonariusz DPS wraz z uczniem,
  • uczniowie szkół podstawowych,
  • uczniowie gimnazjum.

- kategoria II – „INDYWIDUALNI ZBIERACZE"

Tegorocznym miejscem zbiórki był plac przy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Szpitalnej 5 w Bornem Sulinowie, gdzie ok. godz. 10:00 miało miejsce oficjalne rozpoczęcie „Grzybobrania".

Wszyscy zarejestrowani uczestnicy, wysłuchali instruktażu dotyczącego rozpoznawania oraz sposobu zbioru grzybów przeprowadzonego przez grzyboznawców z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku panią Teresę Przekwas i pana Wiesława Kulika. Uczestnicy otrzymali mapki z zaznaczonym obszarem grzybobrania oraz udali się autokarami na półtoragodzinny zbiór grzybów do lasu.

Po upływie wyznaczonego czasu Komisje Konkursowe zważyły przyniesione grzyby z dokładnością do 1 grama i przeliczyły na punkty. Ocenie podlegały następujące grzyby jadalne: borowik szlachetny, podgrzybek brunatny, podgrzybek zajączek, koźlarz czerwony, koźlarz babka, pieprznik jadalny, czubajka kania, mleczaj rydz, gąska zielonka, maślak zwyczajny.

Łącznie udało się zebrać ponad 30 kg grzybów podlegających ocenie. W lesie rosły także inne niż wymienione w regulaminie grzyby jadalne, które zbieracze z radością zabrali do domów.

Po powrocie na miejsce zbiórki na wszystkich uczestników czekał ciepły posiłek oraz ciekawe konkursy i loteria z nagrodami. Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

Laureaci w poszczególnych kategoriach oraz zwycięzcy konkursów i loterii otrzymali cenne nagrody, których zakup został sfinansowany ze środków WFOŚiGW w Szczecinie

Przyznano również cztery nagrody specjalne – dla najstarszego i najmłodszego grzybiarza, dla twórcy tegorocznego logotypu „Grzybobrania" oraz wykonawcy pięknych drewnianych statuetek grzybów.

W „Grzybobraniu" wzięło udział ok. 200 osób.

Akcję zakończyło uroczyste wręczenie nagród oraz podsumowanie wygłoszone przez przedstawicieli organizatorów.