Asset Publisher Asset Publisher

Uroczystość odsłonięcia krzyża i pomnika

19 czerwca 2021 w okolicy miejscowości Czarne, na obszarze byłego poligonu wojskowego DOS, odbyła się oficjalna uroczystość odsłonięcia krzyża i pomnika upamiętniającego jeńców wojennych więzionych w Stalagu 315 Hammerstein.

Stalag funkcjonował na powierzchni około 53 ha. Był miejscem nad wyraz tragicznym, okupionym cierpieniem, głodem i śmiercią. Podczas II wojny światowej przebywało w nim około 40 tysięcy żołnierzy z różnych krajów, m.in. Polski, Włoch, Serbii, Estonii, Litwy.

Odsłonięty krzyż został zaprojektowany został w taki sposób aby jak najbardziej nawiązać do miejsca w którym się znajduje.

- To jest krzyż, w który wpisany jest stojący jeniec, trochę w poobdzieranym mundurze, zerwanymi dystynkcjami, opuszczonymi rękami, w czapce. Myślę, że ma ciekawą wymowę i, że każdy odnajdzie w nim swoją opowieść –mówił Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarnobór Pan Sławomir Cichoń podczas uroczystości.

Krzyż i pomnik są początkiem działań jakie Nadleśnictwo Czarnobór planuje tu zrealizować. Już w niedalekiej przyszłości powstanie ścieżka historyczno – edukacyjna. Jej zadaniem będzie upamiętnienie tego szczególnego miejsca ale przede wszystkim przybliżenie całej tragicznej historii związanej z funkcjonowaniem obozu.

Już dzisiaj zachęcamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca, do chwili refleksji i zadumy.