Lista aktualności Lista aktualności

Wiosenny spacer w lesie

Na zaproszenie leśników 25 marca 2022 r. odpowiedziało blisko 50 osób uczestnicząc w akcji społecznej pn.: „Spacer z leśnikiem” zorganizowanej przez Nadleśnictwo Czarnobór.

Akcja rozpoczęła się w terenowym obiekcie edukacyjnym tzw. Romanówce gdzie Nadleśniczy Sławomir Cichoń powitał przybyłych gości - przedstawicieli Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Szczecinku, Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Szczecinku oraz rodziców z dziećmi.

Główną atrakcją spotkania był spacer ścieżką przyrodniczo-leśną „Jezioro Leśne” w towarzystwie edukatorki Ilony Mielewczyk w poszukiwaniu oznak wiosny. Spacerowiczom udało się ich znaleźć całkiem sporo, ponieważ kwitną już nieśmiało pierwsze kwiaty aspektu wiosennego takie jak ziarnopłon wiosenny, zawilec gajowy i miodunka ćma, a także drzewa i krzewy takie jak wierzba iwa, leszczyna czy olsza czarna. O nadejściu wiosny świadczyły również zielone pąki drzew i krzewów oraz słyszany zewsząd śpiew ptaków uwijających się przy wyborze partnerów i budowie gniazd. W trakcie spaceru podziwiano potężne ponad 260-letnie pomniki przyrody i przypomniano wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad zachowania się w lesie.

Uczestnicy akcji odwiedzili także Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny Nadleśnictwa Czarnobór gdzie za pomocą kamer TV obserwowali odległe fragmenty nadleśnictwa tj. wrzosowiska czy młode drzewostany porastające teren dawnego poligonu radzieckiego w okolicach Bornego Sulinowa oraz izbę edukacyjną zwaną „Dziuplą Ekologiczną” gdzie powstaje nowa diorama prezentująca eksponaty zwierząt leśnych.     

Po trudach marszu czekało na wszystkich ognisko z kiełbaskami i słodki poczęstunek. Dzieci utrwalały zdobytą wiedzę leśną odpowiadając na zagadki wylosowane za pomocą „Leśnego Koła Fortuny”.

Dziękujemy wszystkim za udział w spacerze i wspaniale spędzony czas oraz zapraszamy na inne zajęcia edukacyjne organizowane przez Nadleśnictwo Czarnobór.