Lista aktualności Lista aktualności

STRAŻ LEŚNA POMOGŁA UJĄĆ POSZUKIWANEGO

         Straż Leśna to formacja zwalczająca szkodnictwo leśne na terenach zarządzanych przez skarb państwa. Codziennością tych jednostek są działania ukierunkowane na przestrzeganie porządku i prawa obowiązującego na terenach leśnych.

Jako formacja wysoko wyspecjalizowana, doskonale wyszkolona, ściśle współpracuje z innymi służbami, a przede wszystkim z policją, wykorzystując m.in. swe atuty jaki niewątpliwie jest doskonałą znajomość terenu, mobilność, profesjonalny sprzęt i wszechstronność.

Wspólne działania straży leśnej z policją to niemal codzienność w pracy obu formacji. Każdego roku strażnicy leśni są czynnie zaangażowani we wspólne patrole z innymi służbami. W ciągu roku na terenie szczecineckiej dyrekcji łącznie realizowanych jest od 20 do 100 wspólnych patroli tylko w jednym nadleśnictwie.

W ostatnim czasie szerokim echem odbiła się akcja czaplineckich strażników. Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Czaplinek pomogli policji z Drawska Pomorskiego w zatrzymaniu złodzieja. Ich rola w końcowym sukcesie akcji prowadzonej przez Komendę Powiatową Policji w Drawsku Pomorskim była nieoceniona. Podczas patrolu policjanci usiłowali zatrzymać do kontroli samochód. Jednak mężczyzna nim kierujący nie tylko się nie zatrzymał, ale zaczął uciekać do lasu. Samochód został porzucony przy jednej z leśnych dróg. Na tym etapie do akcji pościgowej włączeni zostali strażnicy leśni. Efektem wspólnych działań w terenie było ujęcie podejrzanego. Mężczyzna nie tylko był podejrzany o kradzież, ale także posiadał przy sobie narkotyki.

Postawa czaplineckich strażników, ich zaangażowanie zyskały uznanie Komendanta Powiatowej Komendy Policji w Drawsku Pomorskim, który wyraził uznanie i podziękował za okazaną pomoc.

Spektrum działań prowadzonych przez poszczególne posterunki straży leśnej jest bardzo szerokie. Stałymi punktami w rozkładzie zadań rocznych są akcje okresowe prowadzone w określonych porach roku, ukierunkowane na rożne aspekty szkodnictwa leśnego. Okres późno jesienny i zimowy to ogólnopolskie akcje „Stroisz” oraz „Choinka”. Maja one na celu wyeliminowanie nielegalnego pozyskania i obrotu stroiszem oraz drzewkami.

Niestety pomimo prowadzonych działań, patroli, statystyki jasno wskazują, iż liczba przypadków szkodnictwa leśnego nie spada. W ubiegłym roku strażnicy ze szczecineckiej dyrekcji łącznie wstawili ok. 3800 mandatów oraz pouczeń. Odnotowali również 40 przypadków kłusownictwa, 50 przypadków kradzieży oraz zniszczenia mienia oraz ok. 140 przypadków kradzieży drewna.