Lista aktualności Lista aktualności

SprzątaMY las w Nadleśnictwie Czarnobór

Po raz trzeci sprzątamy z prezydentem

Lasy Państwowe przeprowadzają trzecią edycję akcji „SprzątaMy”. 15 czerwca ogólnopolskie sprzątanie lasów zainaugurował Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Para prezydencka i wolontariusze zbierali śmieci z lasów na terenie Nadleśnictwa Skierniewice. Również tego dnia w Nadleśnictwie Czarnobór do akcji przyłączyli się uczniowie klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Szczecinku. Sprzątanie naszych lasów kontynuowaliśmy także 20 czerwca z młodzieżą z VII i VIII klasy Szkoły Podstawowej w Turowie. Były to bardzo udane spotkania na łonie natury pozwalające zarówno na dokonanie dobrego uczynku i kształtowanie właściwych postaw młodych ludzi wobec przyrody.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za przyjęcie zaproszenia od leśników do wspólnej pracy i posprzątanie ścieżki przyrodniczo-leśnej „Jezioro Leśne” w ramach akcji społecznej #sprzątaMY.

Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych to często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.

Akcja, w której bierze udział Prezydent przynosi wymierne efekty w postaci uprzątniętego terenu. - Przykład, jaki daje głowa państwa, to zachęta do tego, by samemu także zebrać napotkane w lesie odpady. I przede wszystkim, by nie traktować lasów jako wysypiska śmieci – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Podczas pierwszej akcji w 2019 r. prezydent Andrzej Duda apelował, by o czystość lasów dbali wszyscy, którzy je odwiedzają. – Postarajmy się zostawić las co najmniej w takim stanie, w jakim go zastaliśmy. To znaczy: nie zostawiajmy nic; zabierzmy ze sobą wszystko, co do lasu przynieśliśmy – podkreślał.

W pierwszej akcji sprzątania wzięło udział ponad 43 tys. osób. Teraz do lasów również ruszą tysiące ochotników. Od 15 czerwca do końca roku szkolnego sprzątania lasów z udziałem lokalnych społeczności odbędą się we wszystkich 429 nadleśnictwach.

Sprzątanie lasów nawiązywało do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994 r. Niestety, mimo wielu apeli i nagłaśniania problemu wywożenie odpadów do lasów nadal trwa. Obok drobnych śmieci porzucanych podczas wycieczek do lasu czy grzybobrania, leśnicy znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD.