Lista aktualności Lista aktualności

Manewry "LAS-2022"

Manewry pod kryptonimem "LAS-2022" dla straży pożarnych z powiatu szczecineckiego odbyły się w środę 27 kwietnia na terenie naszego nadleśnictwa w leśnictwie Krągi oraz Jeleń. Całość akcji obserwowali uczniowie klasy strażackiej z Zespołu Szkół nr 6 w Szczecinku.

Ćwiczenia rozpoczęły się od odprawy, na której poruszono temat przebiegu manewrów oraz bezpieczeństwa.

Prosto z miejsca zbiórki wytypowane zastępy strażaków udały się do pierwszego pożaru w leśnictwie Jeleń. Zadaniem jednostek było zaczerpnięcie wody ze zbiornika za pomocą pompy wysokiej wydajności i rozwinięcie linii zasilającej na dużą odległość do pojazdów gaszących pożar.

W trakcie trwania akcji kierujący akcją gaśniczą otrzymał informację o powstaniu drugiego pożaru w leśnictwie Krągi. Wytypowane jednostki przejechały na miejsce. Ich zadaniem było dowożenie wody z pobliskich punktów czerpania wody i gaszenie ognia.

Ostatnie zgłoszenie dotyczyło wypadku w lesie. Pierwszy poszkodowany uległ wypadkowi samochodowemu, stracił kontrolę nad pojazdem i wypadł z drogi. Drugim poszkodowanym był pracujący nieopodal pilarz, który został przygnieciony przez drzewo. Zadaniem strażaków było udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym do czasu przyjazdu karetki.

Na zakończenie manewrów nasz pracownik Michał Horbik przeprowadził instruktaż ze ścinku i przerzynki drzew trudnych i niebezpiecznych.

Po zakończonych ćwiczeniach i instruktażu dla wszystkich zaangażowanych czekał ciepły posiłek, po którym podsumowano całe manewry.

Głównym celem organizacji ćwiczeń jest doskonalenie taktyk bojowych w trudnym terenie, zapoznanie z obszarem leśnym, dojazdami pożarowymi i punktami czerpania wody.