Lista aktualności
Zakończenie rozminowania
Nadleśnictwo Czarnobór zakończyło prace rozpoznania i oczyszczenia saperskiego terenu w ramach projektu „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP” ze środków obecnego Funduszu Spójności Unii Europejskiej.
Nadleśnictwo Czarnobór poddało rozpoznaniu saperskiemu 455,00 ha najbardziej zagrożonych terenów na swoim obszarze po byłym poligonie Jednostek Armii Radzieckiej w Bornem Sulinowie.
Po podpisaniu umowy na wykonanie prac oczyszczania z Cywilną Firmą Saperską – UNI SAPER z Brzegu w grudniu 2012 roku Nadleśnictwo pod koniec kwietnia br. przekazało Wykonawcy pierwszą część powierzchni – teren Leśnictwa Wrzosiec o powierzchni 215,48 ha do rozpoznania i oczyszczenia. Po oznakowaniu terenu tablicami ostrzegawczymi o wykonywanych pracach, podzieleniu terenu na sektory do sprawdzania oraz wyznaczeniu tymczasowego magazynu materiałów wybuchowych saperzy przystąpili do właściwych prac rozpoznania i oczyszczenia terenu.
Pod koniec maja 2013 r. Nadleśnictwo przekazało kolejny obszar 129,52 ha – 24,19 ha w Leśnictwie Krągi i 105,33 ha w Leśnictwie Kniewo.
Na początku lipca teren 345,00 ha odebrano jako oczyszczony z niewybuchów, niewypałów i innych materiałów pochodzenia wojskowego.
Do ostatniej tury rozminowywania – 110,00 ha – przystąpiono pod koniec września. W dniu 29.11.2013 r. strony podpisały Protokoły zdawczo-odbiorcze terenu potwierdzające oczyszczenie z materiałów powojskowych, co pozwoliło zrealizować zadanie rzeczowe i umowę w 100% - 455,00 ha!
W związku z zakończeniem prac odwołany zostaje zakaz wstępu na teren Leśnictwa Płytnica.
O włożonym wysiłku, wielkości wykonanej pracy i czyhającym niebezpieczeństwie może świadczyć ilość wykrytych, usuniętych i zniszczonych materiałów wybuchowych – 10 358 sztuk różnego typu amunicji, pocisków artyleryjskich, granatów, min, bomb i innych.
Na powierzchnię 455,00 ha Wykonawca wystawił Certyfikat wykonania oczyszczenia saperskiego terenów potwierdzający, że na tym terenie nie występują niewybuchy, niewypały, amunicja, pozostałości po niewybuchach, niewypałach i amunicji; inne przedmioty wybuchowe i pozostałości po nich oraz inne przedmioty metalowe.
Powierzchnia oczyszczona w 2013 roku to tylko część przejętego od Armii Radzieckiej poligonu, na którym gospodaruje Nadleśnictwo Czarnobór. Nadleśnictwo wykazało chęć podjęcia oczyszczania kolejnych terenów w następnych programach.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, realizowany jest w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach działania 2.2. Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich.
Koszt całkowity projektu to 130 mln zł. Jest on realizowany na terenie całej Polski
w 57 nadleśnictwach, a jego działania obejmą zasięgiem obszar około 24 000 ha.
Celem projektu jest przywrócenie wartości przyrodniczych terenom pozostającym w zarządzie PGL LP zdegradowanym w wyniku działań wojskowych.