Asset Publisher Asset Publisher

Edukacja

Jednym z priorytetów Lasów Państwowych jest edukacja leśna społeczeństwa. Nasza oferta edukacyjna skierowana jest do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, aby upowszechniać wiedzę o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej.

Zapraszamy do "Romanówki" gdzie możesz posłuchać odgłosów zwierząt naszych lasów, nauczyć się rozpoznawać ich tropy, uczestniczyć w warsztatach plastycznych lub zajęciach podczas których poznasz ciekawostki o roślinach i zwierzakach, które możesz podziwiać w naszym regionie oraz o pracy leśników. 

Typowe zajęcia trwają godzinę, a maksymalna grupa mogąca skorzystać z naszej oferty to 40 osób. Nasz terenowy obiekt edukacyjny położony jest nad Jeziorem Leśnym przy ul. Czarnobór 1 (przy Nadleśnictwie). Jeśli chcesz, przygotujemy dla Ciebie ognisko za darmo, gdzie w sposób bezpieczny dla Lasu po zajęciach będziesz mógł się posilić i miło spędzić czas. 
 
Zapraszamy na ścieżki edukacyjne Nadleśnictwa
 
Ścieżka przyrodniczo-leśna "Jezioro Leśne" - 2 km 
Forma zwiedzania: pieszo - 1,5 godz., rowerem - 40 min. 
Szlak prowadzi lasem, który ciągnie się wzdłuż południowej, zachodniej i północnej linii brzegowej Jeziora Leśnego (143,8 m n.p.m., pow. 17,7 ha, gł. 5 m). Trasę wędrówki wyznaczają tablice informacyjne, z których można dowiedzieć się wiele o hodowli i ochronie lasu, o cyklu życia lasu, o leśnych zwierzętach i roślinach, jak również o tym, dlaczego leśnicy wycinają drzewa. Brzegi urozmaicają stare dęby, buki, modrzewie, olsze oraz liczne rośliny wodne i przybrzeżne. Zwiedzanie tej ścieżki warto połączyć z wizytą w "Romanówce" przy Nadleśnictwie Czarnobór, gdzie znajduje się plac zabaw i wyznaczono miejsce na ognisko.
 
Ścieżka przyrodniczo-leśna "Na dawnym poligonie" - 9 km 
Forma zwiedzania: pieszo lub rowerem.
Ścieżka biegnie od okolic byłego cmentarza radzieckiego w Bornem Sulinowie do leśniczówki nad jeziorem Przełęg. Aby w pełni skorzystać z jej walorów edukacyjnych najlepiej przemierzyć ją bez pośpiechu, pieszo lub rowerem. Będzie to okazja do poznania ciekawego środowiska - otwartych przestrzeni popoligonowych, które odważnie zasiedlają rośliny i zwierzęta. Tempo naturalnych zmian przyspieszyli leśnicy, odpowiednio przygotowując glebę i zalesiając ten obszar. Szczegóły dotyczące lokalnie występujących gatunków zwierząt i roślin, a także prac prowadzonych przez leśników wyjaśniają tablice edukacyjne umieszczone przy szlaku.