Lista aktualności Lista aktualności

Sadzenie lasu w Nadleśnicie Czarnobór

W sobotę 21 kwietnia br. odbyła się kolejna edycja akcji edukacyjnej „Sadzimy 1000 drzew na minutę”.

Organizatorem akcji było Nadleśnictwo Czarnobór. Akcja skierowana była m.in. do: pracowników Nadleśnictwa Czarnobór i ich rodzin, członków i sympatyków Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu oraz Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet, a także do uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczecinku oraz miłośników przyrody zainteresowanych podniesieniem wiedzy w zakresie hodowli lasu i aktywnym wypoczynkiem na łonie natury.

Celem akcji było:

  • uczczenie „Światowego Dnia Ziemi”, które przypada 22 kwietnia,
  • popularyzowanie haseł „Lasów w Polsce przybywa” i „Sadzimy rodzime”,
  • prezentacja polskiego modelu leśnictwa jako metoda podniesienia świadomości przyrodniczej społeczeństwa,
  • integracja wielopokoleniowa uczestników akcji poprzez zabawę, edukację i wymianę doświadczeń,
  • promowanie wiedzy w zakresie zasad hodowli lasu, metod sztucznego odnowienia lasu oraz ochrony przeciwpożarowej i zasad zachowania się w lesie,
  • kształtowanie właściwego stosunku do lasu jako dobra narodowego.

Na dobry początek akcji, w terenowym obiekcie edukacyjnym Nadleśnictwa Czarnobór przy ul. Czarnobór 1 w Szczecinku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w kształcący i ciekawy sposób zaprezentowali założenia obchodów „Dnia Ziemi”. Następnie odbył się instruktaż dotyczący zasad hodowli lasu oraz metod sadzenia drzew leśnych przeprowadzony przez leśników. Po nim uczestnicy przejechali do oddz. 41a w Leśnictwie Turowo, gdzie po krótkim spacerze miało miejsce sadzenie lasu, podczas którego zdobyta wiedza teoretyczna zostanie wykorzystana w praktyce. Uczestnicy akcji dzielnie posadzili około 1000 szt. 2-letnich sadzonek graba pospolitego. Po powrocie na miejsce zbiórki na wszystkich uczestników czekał ciepły posiłek.

W akcji wzięło udział ok. 50 osób, a najmłodsi po raz pierwszy mieli okazję posadzić drzewko. Dla uczestników akcji Nadleśnictwo Czarnobór przygotowało pamiątkowe „Certyfikaty przyznania opieki nad drzewem”, które opatrzono ślubowaniem zobowiązującym do troski nad wszystkimi spotkanymi w życiu okazami drzew. Pogoda i dobry humor nam w tym roku dopisały, może wróży to ponowne spotkanie w trosce o dobro „Matki Ziemi” również jesienią?