Lista aktualności Lista aktualności

Grzybobranie w Nadleśnictwie Czarnobór

W sobotę 27 września br. pogoda i wysyp grzybów dopisały uczestnikom akcji „Grzybobranie 2014”

Organizatorem VI edycji Grzybobrania było Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Szczecinku przy współudziale: Nadleśnictwa Czarnobór, Nadleśnictwa Borne Sulinowo, Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, Zespołu Szkół w Bornem Sulinowie, Wydziału Spraw Terenowych w Złocieńcu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie, Stowarzyszenia Przyrodników „Ostoja Pomorska" w Złocieńcu oraz Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Bornem Sulinowie.
Celem Grzybobrania było:

  • popularyzowanie idei ochrony przyrody i środowiska w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych,
  • integracja wielopokoleniowa uczestników Grzybobrania poprzez zabawę, edukację i wymianę doświadczeń,
  • promowanie wiedzy w zakresie zbioru płodów runa leśnego, umiejętności poruszania się po terenach leśnych oraz zasad zachowania się w lesie.

O godz. 10:00 w Leśnictwie Kniewo w oddz. 244 – Nadleśnictwa Czarnobór (przy zbiorniku wodnym w sąsiedztwie udostępnionej drogi asfaltowej od cmentarza radzieckiego tzw. „Pepeszy" do Jeziora Kniewo), odbyło się powitanie i rejestracja uczestników, podczas której wszyscy otrzymali mapki z zaznaczonym obszarem grzybobrania, oraz numerem startowym upoważniający do udziału w konkursie. Zbiór grzybów trwał do godziny 12.
Konkurs przeprowadzono i oceniano w dwóch kategoriach:
- kategoria I – „ZESPÓŁ" – pensjonariusz DPS wraz z uczniem,
- kategoria II – „INDYWIDUALNI ZBIERACZE".
Ocenie podległy następujące grzyby jadalne: borowik szlachetny, podgrzybek brunatny, podgrzybek zajączek, koźlarz czerwony, koźlarz babka, pieprznik jadalny, czubajka kania, mleczaj rydz, gąska zielonka, maślak zwyczajny. W konkursie oceniane były grzyby z wyglądu zdrowe i nie uszkodzone. Zebrane grzyby zostały zważone z dokładnością do 1 grama i przeliczone na punkty (1gram = 1punkt). Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Pani Grzyboznawca z Sanepidu, która przeprowadziła szkolenie z zakresu rozpoznawania grzybów oraz oceniała okazy podczas ważenia.
Po udanym zbiorze grzybów uczestnicy posilili się gorącą zupką i herbatką ze słodkim pączkiem. Następnie przeprowadzono konkursy sprawnościowe tj.: strzał z łuku, strzał z wiatrówki oraz rzut kasztanem do celu. Na zakończenie uczestnicy mogli rywalizować wiedzą przyrodniczą w konkursie „Jeden z dziesięciu".
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom poszczególnych konkursów:
Grzybobranie:
Kat. I "Zespół" - Młynowska Alina, oraz Basia i Karolina Świątek (4077g - grzybów),
Kat. II "Indywidualni zbieracze" - Jakub Kapuściński (4685 g - grzybów).
„Rzut kasztanem do celu" - Alina Młynowska.
„Strzał z łuku" - Weronika Sołtys.
„Strzał z wiatrówki" - Katarzyna Kowalczyk.
„Jeden z dziesięciu" - Władysław Żebrowski.
Akcję zakończyło uroczyste wręczenie nagród oraz podsumowanie wygłoszone przez przedstawicieli organizatorów.