Lista aktualności Lista aktualności

Akcja Grzybobranie 2016

W sobotę 10 września br. pogoda i urodzaj grzybów dopisały uczestnikom akcji „Grzybobranie 2016”

Była to już VIII edycja „Grzybobrania", którego organizatorami są Nadleśnictwa Czarnobór, Borne Sulinowo i Czaplinek, Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Szczecinku, Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, Zespół Szkół w Bornem Sulinowie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie, Stowarzyszenie Przyrodników „Ostoja Pomorska" w Złocieńcu, Stowarzyszenie „Wyprzedzić czas" w Bornem Sulinowie i Stowarzyszenie „ATUT" w Szczecinku.

Celem Grzybobrania było:

 •  popularyzowanie idei ochrony przyrody i środowiska w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych,
 •  integracja wielopokoleniowa uczestników Grzybobrania poprzez zabawę, edukację i wymianę doświadczeń,
 •  promowanie wiedzy w zakresie zbioru płodów runa leśnego, umiejętności poruszania się po terenach leśnych oraz zasad zachowania się w lesie.

Wzorem lat ubiegłych „Grzybobranie" odbyło się w formie konkursu, który oceniany był w dwóch kategoriach:

 • kategoria I – „ZESPÓŁ" czyli pensjonariusz DPS lub podopieczny Stowarzyszenia ATUT wraz z uczniem gimnazjum,
 • kategoria II – „INDYWIDUALNI ZBIERACZE".

Tegorocznym miejscem zbiórki było miejsce biwakowania nad Jeziorem Pile
w Leśnictwie Liszkowo w Nadleśnictwie Borne Sulinowo, gdzie o godz. 10:00 miało miejsce oficjalne rozpoczęcie „Grzybobrania".

Uczestnicy akcji wysłuchali instruktażu dotyczącego rozpoznawania oraz sposobu zbioru grzybów przeprowadzonego przez grzyboznawców z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku panią Teresę Przekwas i pana Wiesława Kulika. Grzybiarze otrzymali mapki z zaznaczonym obszarem grzybobrania i udali się na półtoragodzinny zbiór grzybów do lasu.

Po upływie wyznaczonego czasu Komisja Konkursowa zważyła przyniesione grzyby z dokładnością do 1 grama i przeliczyły na punkty. Ocenie podlegały następujące grzyby jadalne: borowik szlachetny, podgrzybek brunatny, podgrzybek zajączek, koźlarz czerwony, koźlarz babka, pieprznik jadalny, czubajka kania, mleczaj rydz, gąska zielonka, maślak zwyczajny.

Łącznie udało się zebrać ponad 14,5 kg grzybów podlegających ocenie. W lesie rosły także inne niż wymienione w regulaminie grzyby jadalne, które zbieracze z radością zabrali do domów.

Po powrocie na miejsce zbiórki na wszystkich uczestników czekał ciepły posiłek. Następnie przeprowadzono konkursy sprawnościowe tj.: strzał z łuku, strzał z wiatrówki oraz rzut kasztanem do celu. Na zakończenie uczestnicy mogli rywalizować wiedzą przyrodniczą w konkursie „Jeden z dziesięciu".

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom poszczególnych konkursów:

 • Kategoria I "Zespół" – Tomasz Komperda oraz Łukasz Maryniuk.  
 • Kategoria II "Indywidualni zbieracze" – Jolanta Ptak.
 • „Rzut kasztanem do celu" – Kamil Brzeziński.
 • „Strzał z łuku" – Martyna Podgórska.
 • „Strzał z wiatrówki" - Martyna Podgórska.
 • „Rozpoznawanie gatunków grzybów" – Julia Szmurło
 • „Jeden z dziesięciu" - Władysław Żebrowski.

Przyznano również cztery nagrody specjalne – dla najstarszego i najmłodszego grzybiarza, dla twórcy tegorocznego logotypu „Grzybobrania" oraz wykonawcy pięknych drewnianych statuetek grzybów. W „Grzybobraniu" wzięło udział ok. 100 osób.

Akcję zakończyło uroczyste wręczenie nagród oraz podsumowanie wygłoszone przez przedstawicieli organizatorów.